تبلیغات
تربیت بدنی

تربیت بدنی

ADS
نویسنده : مهدیه خسرویان سه شنبه 8 مرداد 1392, 05:55 ب.ظتوپ:
از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود.باید از جنس چوب پنبه كه لایه چرمی دارد باشد.توپ چرمی باید دارای 16 پرك باشد كه به پایه وصل می شوند. وزن توپ باید بین 4/74تا4/50 گرم باشد. 

 

لطفا برای ادامه مطلب کلیک کنید...


راكت:
راكت بدمینتون معمولا از جنس چوبی یا فلزی می باشد.راكت از قسمتهای:دسته-میله-گلویاسه راهی-صفحه راكت(كله راكت)تشكیل شده است.
قرعه كشی:
برای شروع بازی داور مسابقه با سكه عمل قرعه كشی را انجام دهد.نفر برنده قرعه كشی می تواند توپ یادریافت(زمین)را انتخاب كند.برنده بازی كسی است كه دوگیم از سه گیم را ببرد.
امتیازات گیمها:
در مردان 15تایی است ودر نونهالان وبانوان 11تایی است.در بازیهای یك نفره ودونفره مردان كسی كه زودتر به امتیاز 15برسد برنده گیم محسوب می شود ودر بانوان ودر نونهالان هر كسی زودتر به امتیاز 11برسد برنده گیم محسوب می شود. هر كس 2گیم از 3گیم را ببرد برنده بازی است.
یسینیگ چیست:
اگر در آقایان امتیاز به 14-14 رسید ویادربانوان به امتیاز10-10شد ازكسی كه زودتر به امتیاز 14ویا10رسید سوال می شودكه آیا امتیاز اضافه می خواهد یا نه و اگر جواب مثبت باشد بازی به 17و13ادامه می یابد واگر جواب منفی باشد بازی در همان 15و11به پایان می رسد.
فردی كه برنده گیم شد در گیم بعدی اولین سرویس را می زند. تنها بازیكنی امتیازكسب می كند كه سرویس را زده باشد و توپ را در زمین بازیكن مقابل بخواباند.
تعویض زمین:
بازیكنان بایستی در موارد زیر زمین را عوض كنند:1-پایان گیم اول2-پیش از شروع گیم سوم3-در صورت تساوی 1بر1 درگیم سوم در آقایان درپوئن8ودرخانمها ونونهالان در پوئن 6 تعویض زمین صورت می گیرد.
سرویس:
زننده وگیرنده سرویس باید به صورت مورب در داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند.از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیكن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد.راكت زننده سرویس باید اولین سرویس را به پایه (كله)توپ بزند.هنگام برخورد توپ با راكت زننده سرویس تمام توپ باید از كمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راكت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد به نحوی كه تمامی كله راكت از تمامی دست حامل راكت بازیكن پایینتر باشد.هنگام زدن سرویس اگر توپ با راكت زننده سرویس برخورد نكند خطا محسوب می شود زننده سرویس نباید قبل ازآمادگی كامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس كند در بازیهای یك نفره ریا تا زمانی كه زننده سرویس امتیازی كسب نكند و یا اینكه امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده وگیرنده سرویس باید در زمین راست قرار گیرند و تازمانی كه امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیكنان موظفند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس ودریافت اقدام نمایند. اگر دریافت كننده سرویس مرتكب خطا شد ویا توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس یك امتیاز كسب می كند واز طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می كند.اگر زننده سرویس مرتكب خطایی شود و یا اینكه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست می دهد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می آورد بدون اینكه امتیازی به طرفین داده شود.
بازیهای دونفره:
هنگام شروع گیم وهر زمانی كه یكی از طرفین حق زدن سرویس را به دست آورد باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید.فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی كه توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد كند و یا ضربه ای به توپ وارد كند خطا محسوب می شود ودر این صورت به زننده سرویس یك امتیاز تعلق می گیرد به جز اولین سرویس هر تیم كه دوبار حق زدن سرویس را دارد.پس از برگشت سرویس توسط دریافت كننده هر یك از بازیكنان می توانند به توپ ضربه بزنند.در زدن سرویس اگر عدد پوئن فرد باشد نفرزن از سمت راست اولین سرویس را می زند و اگر پوئن زوج باشد نفر زوج زن در سمت راست اولین سرویس را می زند ونفر بعدی از طرف دیگر اقدام به زدن سرویس می كند.هر یك از بازیكنان زننده گیم می تواند اولین سرویس گیم بعدی وهر یك از بازیكنان بازنده گیم نیز می تواند اولین دریافت كننده سرویس گیم بعد باشد.(پس از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می توان جای نفرات را عوض كرد.)
اشتباهات(خطاهای)محوطه سرویس:
1-اگر بازیكن خارج از نوبت سرویس بزند.2-به طور اشتباه از سمت دیگر سرویس زده باشد.3-به طور اشتباه در سمت دیگر زمین برای دریافت سرویس ایستاده و سرویس زده باشد.اشتباه محوطه سرویس اگر بعد از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود نباید اصلاح گردد ولی اگر قبل از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود اگر هر دو اشتباه كرده باشند به جا داده می شود ولی اگر یكی از طرفین اشتباه كند و رالی به نفع او تمام بشود به جا داده می شود و چنانچه رالی به ضرر او تمام شود اشتباه اصلاح نمی شود.
خطاهای بازی بدمینتونfaults:
موارد زیر خطا محسوب می شود:
1-اگر سرویس صحیح زده نشود. 2-اگر توپ در هنگام بازی خارج از محوطه زمین بازی فرود آید.3-از داخل بازدید تور عبور كند.4-از تور عبور نكند.(قبل از عبور از تور بیافتد.)5-به سقف یا دیواره های دور زمین برخورد كند.6-به بدن یا لباس بازیكن برخورد كند ویا در اطراف زمین به هر شئ یا فردی تماس پیدا كند.7-اگر به توپ در زمین حریف ضربه زده شود.8-برخورد لباس ویل راكت به تور و نگهدارنده های او(پایه)9-زمانی كه توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.10-در طول بازی بازیكن به طور عمد تمركز حریف خود را بهم بزند.(مثل ایجاد سروصدا وحركات غیر عادی وخصمانه)11-در حین بازی گرفتن توپ با راكت وبا كمی مكث به آن ضربه زده شود.(حمل شود)12-توسط بازیكن دو بار ضربه زده شود.

 

 

 


دسته بندی : رشته ورزشی , علمی آموزشی ,
برچسب ها : جدید ترین قوانین بدمینتون - توپ -راکت - قوانین امتیازات گیم ها - یسینگ چیست؟ - قوانین تعویض زمین - قوانین سرویس - قوانین بازی دو نفره - اشباهات محوطه ی سرویس - خطا های بازی بدمینتون - ,» عزت نفس در ورزش ( چهارشنبه 30 بهمن 1392 )
» "روز دانشجو مبارک" ( شنبه 16 آذر 1392 )
» نکات مهم تغذیه ای برای ورزشکاران ( پنجشنبه 14 آذر 1392 )
» "یا اباعبدالله" ( شنبه 18 آبان 1392 )
» فیزیولوژی انقباض عضله اسکلتی ( جمعه 5 مهر 1392 )
» ولادت امام رضا (ع) ( دوشنبه 25 شهریور 1392 )
» هندبال ( چهارشنبه 23 مرداد 1392 )
» اناتومی ( یکشنبه 20 مرداد 1392 )
» "دل نوشته" ( شنبه 19 مرداد 1392 )
» عید سیعد فطر مبارک ... ( جمعه 18 مرداد 1392 )
» جدیدترین قوانین بدمینتون ( سه شنبه 8 مرداد 1392 )
» "شهادت حضرت علی علیه السلام" ( جمعه 4 مرداد 1392 )
» بدمینتون ( جمعه 4 مرداد 1392 )
» شنا (قورباغه - کرال سینه - پروانه ) ( سه شنبه 25 تیر 1392 )
» تعریف بازی بسکتبال ( پنجشنبه 20 تیر 1392 )
موضوعات

نظرسنجی

به کدام یک از رشته های تربیت بدنی علاقه مند هستین؟آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ برای شناخت بیشتر درس های رشته ی تربیت بدنی سال دوم و سوم متوسطه ایجاد شده است.
ایجاد کننده وبلاگ : مهدیه خسرویان